|
Food costs are especially stunning if you remember bacon at 39 cents/lb. & bananas at 12 cents/lb. along with comparable prices for everything else. A bunch of it is accounted for with inflation, but sometimes I wonder how some families get by on today's prices. I remember how much I ate as a thin, over energetic teen and wonder how much it would cast now days to feed a kid like that.
__________________
Marv Evans
'69 911E
|