|
The Stick
Join Date: Dec 2007
Location: Someplace Safe?
Posts: 17,328
|
Used to, but got rid of Grandma's old stand up freezer I had in the garage several years ago. It was older than I am.
Dad used to go buy a calf or pig then would fatten em on Uncle Ralph's farm. Then would have em butchered and split the meat with 2 other uncles. Remeber the total cost being around $1 a pound. Uncle Ralph also had chickens. We also used the freezer for veggies and fruits from our garden and orchard. Mom also did a lot of canning. We also had a lot of crappie and bass from fishin trips. It was very very rare to eat out.
Remember hearing grandma say she would be happy when they made enough money they didn't have to eat out of the freezer.
Would love to find diabetic or keto meals on wheels for under $4 a meal.
__________________
Richard aka "The Stick"
06 Cayenne S Titanium Edition
Last edited by RKDinOKC; 09-20-2019 at 03:17 PM..
|