I think I was correct last night. Another way to do the problem that I think comes out with basically the same answer.

again, set that equal to F=ma which if we are interested in weight would be
weight equals mass times acceleration due to gravity
1lb = mass x 32ft/sec^2
so
mass x 32 = mass x velocity ^2 / radius
because the mass is the same you can cancel the masses from both sides. You end up with
v^2 / 3 =32
v^2 = 96
v = √96 = 9.8 fps
the circumference of the circle is 2πr which is 6π or about 18.85 feet so again, we are at just a tad more than half a rev per second to match accel due to gravity.
If I'm wrong, please, someone let me know. Really. It's been a long time. I'm reasonable certain that my thinking is correct, but I may be wrong.
__________________
Steve
'08 Boxster RS60 Spyder #0099/1960
- never named a car before, but this is Charlotte.
'88 targa

SOLD 2004 - gone but not forgotten