|
A home is always 120/240V. Each side of your panel + neutral = 120V. Both sides of panel = 240V.
In a light commercial application it will often be 120/208V three phase. One leg (of 3) + neutral = 120V. Two legs = 208V. Industrial is typical 347/600V. Etc etc
But call an electrician if you don't know what you are doing.
Ian
__________________
'87 Carrera Cab
----- “Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former.” A. Einstein -----
|